Na internetu lze nalézt opravdu spousty článků, blogů a všelijakých textů. Pokud jste stejně vášnivý čtenář/čtenářka jako já, pak právě vám se bude hodit pár mých triků, jak si jejich čtení trochu zpestřit a vylepšit.

[English version – 3 Tips for more readable Web!]

Tip 1 – Gutenberg by z nás měl radost

Představte si, že čtete článek v prohlížeči, vidíte jenom čitelné nadpisy, text vyrovnaný do odstavců, pěkně hezky černé na bílem, jako když listujete knihou… Že je to pohádka? Pokud dnes vstoupím na nějakou stránku (či portál), vyskakují na mě reklamy, u textu na stránce je použito hned několik řezů písma, různých barev a velikostí (vím, trochu přeháním :) , takhle přeci vypadá ten web, nebo ne? Máte pravdu, takhle vypadá dnešní web. Přitom ale velmi jednoduchým a funkčním řešením je použití bookmarkletu Readability. (pokud nevíte/nevěděli jste jako já, {ano stydím se…} co je to vlastně bookmarklet, pak je to jednoduchá JavaScriptová aplikace v podobě odkazu, který si můžete umístit třeba do horní lišty se záložkami.). „Nainstalujte“ si tento bookmarklet, podobným způsobem, jaký je naznačen na následujícím obrázku:

Instalace Readability bookmarkletu...

Instalace Readability bookmarkletu...

A teď si ukážeme, jak tento bookmarklet použít. Například na stránkách serveru ihned.cz. Vybereme si libovolný článek a podíváme se jak stránka vypadá po standartním načtení prohlížečem a jak po stisknutí bookmarkletu Redability. Výsledky jsou myslím patrné na první pohled. Víte už tedy, jak tento bookmarklet použít. No není to paráda mít zase po dlouhé době článek v takové podobě, jako když ho čtete přímo z knihy?

Originální verze článku (bez reklam :)

Originální verze článku...

Verze článku po stisknutí Redability Bookmarkletu...

Verze článku po stisknutí Redability Bookmarkletu...

Tip 2 – Synchronizujeme a čteme si cestou do práce

Jako zanícený čtenář jsem zkoumal, jak vyplnit to prázdné časové místo kdy jsem na cestě do práce. V mém případě to jsou dvě hodiny času. Nejraději bych toto místo vyplnil čtením (to právě také dělám). Jenže si nechci číst jenom knížky, ale chci konzumovat i informace z internetu, ale nějakou příjemnější formou, než v prohlížeči na mobilním telefonu. Dnešní mobilní prohlížeče zvládají to co jejich „tatínkové“ na desktopech, takže tam opět máme problém s tou haldou nepřehledného balastu, který u článků nechci mít. Jedinou záchranou pro mě byla instalace doplňku Read It Later (pokud chcete využít plnou sílu toho doplňku a synchronizovat si čtené články s více zařízeními jako je iPad, iPhone, HTC, BlackBerry, na platformách Windows Mobile, Andriod… a dalšími, je nutné se registrovat na stránkách Read It Later List, registrace je zdarma. Jaké výhody vám to přinese popíšu dále v článku).

Hlavní funkce doplňku Read It Later

 1. Skladuje odkazy na články (stránky) ve frontě. Tím odložíte čtení na později. Odkazy ve frontě fungují podobně jako záložky (bookmarks), ale tady je to opravdu ve významu fronty. Prostě nějaký článek se vám líbí, ale nemáte na něj teď čas, rádi byste si ho přečetli cestou domů z práce, například v tramvaji či autobuse. Dáte si ho do fronty a až si ho přečtete, tak se z fronty sám smaže. Jednoduché a praktické. Fronta by se neměla jenom kupit, měla by se i vyprazdňovat. Vyprazdňuje se tím, že budete nastřádané články číst.
 2. Umožňuje offline čtení – pokud si v nastavení doplňku (volba Settings -> Offline zaškrtněte „Automatically make all saved pages avilable offline“ a „Download web view„), pak se po přidání odkazu do fronty provede stažení dané stránky a uložení do cache prohlížeče (ve Firefoxu je tomu přímo na disku vyhrazena konkrétní složka, v daném profilu uživatele). V případě, že nebudete připojeni k internetu, si tak v klidu můžete offline prohlédnout články, které máte ve frontě na čtení.
 3. Odkazy ve frontě ukládá na server a umožňuje je synchronizovat na jiná zařízení (to taky přesně dělám cestou do práce – momentálně na zařízení HTC Touch Pro 2 – ukázky obrazovek jsou dále v textu)

Jak to „běží“ v prohlížeči

Po instalaci zmíněného doplňku se v prohlížeči, v místě kam zadáváte adresu (URL), objeví ikonka, pomocí níž lze přidat právě otevřenou stránku do fronty na pozdější čtení. Jak vypadá moje fronta:

Firefox - seznam nepřečtených článků "na potom"...

Firefox - seznam nepřečtených článků "na potom"...

Čtení článků z fronty Read It Later v prohlížeči

Následující sada obrázků ukazuje použití doplňku Read It Later v praxi. Myslím, že tohle potěší každého čtenáře, je vidět jenom správně zformátovaný a navíc pěkně čitelný text na celé stránce. No není tohle lepší než použití „obyčejného“ AdBlock filteru? Navíc pokud se podíváte pozorně na pravý horní roh článku (ano to ozubené kolečko na třetím obrázku), po kliknutí na něj se objeví možnost zvolit například velikost písma nebo volba černé-na-bílém nebo bílé-na-černém (day/night). Opravdu velice šikovné.

Ikonka "T", která zobrazí článek z fronty

Ikonka "T", která zobrazí článek z fronty

Článek zobrazený Firefoxem

Originální článek zobrazený Firefoxem

Článek zobrazený po kliknutí na ikonku "T" z fronty Read It Later

A článek zobrazený po kliknutí na ikonku "T" z fronty Read It Later

Čtení článků na HTC Touch Pro2

Na stránkách Read It Later najdete odkazy na aplikace pro jiná zařízení (či jiné prohlížeče), které se umí přihlásit k vašemu účtu Read It Later a stáhnout si offline verze stránek. Pak si můžete tyto stránky jednoduše číst ve vlaku, metru či autobuse cestou do práce. (čtení za jízdy v automobilu nedoporučuji :) A tady je několik obrázků z HTC Touch Pro2 zařízení, jak může vypadat takové offline čtení článků:

Hlavní obrazovka programu LateReader

Hlavní obrazovka programu LateReader

LateReader - nastavení synchronizace

LateReader - nastavení synchronizace

LaterReader - seznam článků

LaterReader - seznam článků

LaterReader - volba méně či více textu

LaterReader - volba méně či více textu

LaterReader - čtení článku (1)

LaterReader - čtení článku (1)

LaterReader - čtení článku (2)

LaterReader - čtení článku (2)

Instapaper na to jde trochu jinak

Na podobném, pro někoho možná lepším principu pracuje Instapaper. V zásadě vám pak na libovolném prohlížeči stačí mít v horní liště záložek dvě ikonky – jeden bookmarklet, který zajistí uložení do fronty odkazů a druhý odkaz na stránky Instapaper. Pro někoho může být klíčové, že se na těchto stránkách nemusíte registrovat, pokud chcete využít variantu „vše ukládej do cookie“. Pokud budete chtít synchronizovat s jiným zařízením, je nutné se registrovat, opět zdarma. Instapaper jsem přestal používat, alespoň vám ukážu, jak vypadala moje fronta odkazů na „pozdější čtení“:

Instapaper - fronta odkazů

Instapaper - fronta odkazů

Tip 3 – Odstraňujeme reklamu

Posledním a nejméně praktickým (nejméně z pohledu čtenáři lahodícím doplňkům zmíněným v předchozích částech), za to úplně nejjednodušším způsobem je možnost odstranit z článků otravnou reklamu. Tohle si jistě nikdo z těch, kdo reklamu platí nepřeje, nicméně na čtenáře se dnes ze stránek valí tolik reklamního balastu, že je to opravdu až nepříjemné. Volba, jak s reklamou naložit by podle mě měla zůstat na čtenáři.

Možností jak reklamu odstranit je několik a jsou závislé na volbě prohlížeče. Firefox je na tom ohledně odstraňování reklamy asi nejlépe a v tomto případě jen „mlátím prázdnou slámu“, když upozorním na doplňky AdBlock Plus a FlashBlock. Oba dva jsou v žebříčku popularity žroutů reklam na prvním místě. Podobné doplňky najdete dnes už jistě i pro prohlížeč Google Chrome. Ale co když používáte prohlížečů více, nebo chcete reklamu filtrovat prakticky pro všechna HTTP spojení (tedy přesně ta, co si načítají způsob připojení k síti z hodnot uložených v nastavení IE operačního systému Microsoft Windows). V takovém případě je mnohem lepší použít program Ad Muncher od Australských programátorů. Program funguje jako HTTP proxy a filtruje tak veškerý HTTP provoz na síti. Program není zadarmo, ale těch $29.95 australských dolarů přeci není moc, v přepočtu to vychází na něco kolem 500,-Kč, licence je vázána na jeden počítač, ale mám ji už 5 let a v té ceně mám aktualizace po celou dobu zdarma (tohle se vám u jiných výrobců programů jen tak nepoštěstí). Program funguje tak, že filtruje celkově obsah doručené stránky před tím, než se dostane na vykreslení do prohlížeče. Tedy přímo skenuje dotahované stránky a modifikuje tak výsledný HTML kód (včetně JavaScriptu). Tímto dokáže pěkně schroupat všechnu reklamu, případně i všelijaké ostatní nepříjemné chování některých stránek (vyskakovací okna a podobně).

Jak si poradí se stránkou portálu inhed.cz jednotlivý žrouti reklam:

Úvodní stránka portálu ihned.cz s vypnutýmy "požírači" reklam

Úvodní stránka portálu ihned.cz s vypnutými "požírači" reklam

Úvodní stránka portálu ihned.cz se zapnutým doplňkem AdBlock

Úvodní stránka portálu ihned.cz se zapnutým doplňkem AdBlock

Úvodní stránka portálu ihned.cz se zapnutým programem Ad Muncher

Úvodní stránka portálu ihned.cz se zapnutým programem Ad Muncher

Výsledky ukazují, že použití doplňku AdBlock Plus ve Firefox je stejně dobré jako použití programu Ad Muncher, nicméně přicházíte o výhodu filtrování veškerého HTTP provozu (reklama může být schovaná opravdu všude). Snad se vám tyto tipy budou líbit.

Zdroje:

 1. Scott Hanselman – Two Must-Have Tools for a More Readable Web.
 2. Ad Muncher
 3. Read It Later

Post to Twitter

2 Comments

  • Martin Mareš

   Odpovědět

   To je fakt. Z čeho by pak žili, na tom jsou v podstatě postavené poloviční výdělky Google :)

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *